Eesti Veinitee Põhja-Eesti marsruut

Tee paepealsete maitsete ring Põhja-Eestis: külasta kolme veinimaja ja Eesti veini kambrit! Lisaks võid sisse astuda teistegi kohaliku toidu märgist kandva toidutootjate juurde.

Alusta sõitu Tallinnast ida poole ja tee esimene peatus Eesti põhjapoolseimas veinitalus Valgejõe Veinivillas. Veine teevad seal ema Tiina ja poeg Gregor, kes on mõlemad sommeljeed ning valmis pea igal ajal veinidest hingestatult rääkima. Etteteatamata sisseastujad saavad veini kaasa osta ning kui pererahval on rohkem aega, siis saab veine ka maitsta. Veinivillasse võib saabuda ka kanuuga mööda Valgejõge ning tegevusi gruppidele on Veinivillal mitmeid. Näiteks veinidega sobitatud talugurmee, veiniorienteerumine, degusteerimine Lahemaa metsas jne.

Järgmiseks võiks sõita veidi lõunapoole ning külastada Aru Mõisa. Aru mõis on väike mõisakoht Kõrvemaal, kus pererahvas soojal ajal käsitööveini valmistab ja külalisi vastu võtab. Mõisas on tänaseks renoveeritud köök-ait ja korrastatud väike park, arendus käib endise laudahoone renoveerimisel. Pakutakse käsitööveinide degusteerimist, tutvustatakse tootmist ja ajalugu ning saab jalutada mõisa pargis. Pakutakse ka suupisteid ning teehuvilistele korraldatakse teetseremooniaid. Külalisi võetakse vastu ettetellimisel soojal ajal kevadsuvisel perioodil. Aru mõisa veinid on tuntust kogunud oma puhaste Põhja-Eestile omaste maitsete poolest. Broneerida saab telefonil 50 92 108 (Katrin).

Seejärel tuleks käia ära Järvamaal Kesk-Eesti Hindreku talus, kus asub Eesti veini kamber. Hindreku talus veel veini ei toodeta, kuid nad on koondanud kokku pea kõigi Eesti käsitööveini tootjate veinid, et teha degustatsioone ja koolitusi. Eesti veini koolitus on pärjatud EHE märgisega ning annab hea ülevaate Eestimaa veinitootmise ajaloost ja tänasest olukorrast. Hindreku talus on võimalik pidada pulmi, sünnipäevi või korraldada seminare ja Eesti vein on au sees igal üritusel. Ettetellimisel pakutakse toitlustust, ööbimist ja muid tegevusi.

Kui on soovi tutvuda teistegi Põhja-Eesti piirkonna tegijatega, siis heaks võimaluseks on külastada Põhja-Eesti kohaliku toidu märgist kandvaid toitlustajaid. Märgisekandjate hulgast leiad mesinikke, juustumeistreid, õuna- ja kartulikasvatajaid ning veel palju südamega asja juures olevaid pereettevõtteid, aga ka mitmeid kohalikke restorane ja kohvikuid Viimsist Kundani ja Jürist Väike-Maarjani.

Tagasiteel Tallinna saab külastada Habaja Viinavabrikut, mis on kuulus päris oma pitsaahjus valmistatud pitsa ja endavalmistatud veinide sobitamise poolest. Veinitootmine asub Habaja mõisa ajaloolises Viinavabrikus. Siin saab tutvuda veinide valmistamisega, degusteerida kohalikke puuvilja- ja marjaveine, uudistada nõukogudeaegset külasauna, kinnitada keha tiigivaatega kohvikus ja rännata fotograafist perenaise näituste vahendusel aiaviljade värvilisse maailma.

Koostöös Viinavabriku naabritega saab rännata rabas või võtta leili ja tududa Habaja Veskimaja saunas ning kämpingutes.

Ööbida saab Hindreku talus ja Habaja Viinavabriku naabrite juures, aga kui sellest valikust jääb väheks, siis leiad leiad Puhka Eestis või Maaturismi kodulehtedelt veel teisigi kohalikke majutuse pakkujaid.

 

Tuuri kokkuleppimiseks võta ühendust veinimajadega ja vali sobiv aeg. Eesti Veinitee veinimajade pered ootavad ja on hea meelega valmis sulle tuuri osas head nõu andma. Tere tulemast Põhjamaisele maitserännakule!