Sommeljeede veinitrendid 2023 aastaks

Mida toob 2023. a Eesti Veiniteele? Kas marjaveininduse hoovused liiguvad kogu maailma veinindusega ühes taktis või hoopis vastupidi. Loe, mida arvavad Veinitee 3 särtsakat sommeljeedest veinimeistrit Valgejõe Veinivillast, Allikukivi veinimõisast ning Uue-Saaluse veinitalust.

Eesti-veinitee-tiina-kuuler-valgejõe-veinivilla-2023a-veinitrendid

Tiina Kuuler Valgejõe Veinivillast:
“Mull ruulib jätkuvalt, siin ei ole midagi uut. Ükskõik millest, peaasi et mull sees on. Ja siis nõutakse “midagi uut ja huvitavat” a la kuslapuu, leeder, saskatoon. Väga minnakse elama huvitavate ja ootamatute koosluste peale nagu mustsõstar+peiulill, rabarber+salvei. Üha rohkem nn päris-veini-sõpru on olnud eesti veini avastamise teel, tutvudes veiniteelistega süstemaatiliselt”.
Mida toob aasta 2023?
“Toorainetest ebaküdoonia juba võimutseb tegelikult, Marin Hanson on kirjutanud, et ebaküdoonia on uus rabarber. Valge sõstar saab ka laiemat kasutust. Rabarber hakkab vaikselt taanduma, sest uudsus on kadunud.
Eesti viinamarjaveinid muutuvad “tavalisemaks”, neid ei pea enam esitlema kui ei-tea-mis-ilmaimet, enamik eestlasi on juba kuulnud, et viinamarjad kasvavad ka Eestis.
Alkoholivabad joogid, kas veinid-marjaveinid või lihtsalt huvitavad vähemagusad karstusjoogid on üha populaarsemad, tootjad püüavad üha uusi huvitavaid kooslusi välja mõelda. Neid võiks hakata ka pakkuma pisut täiskasvanulikumas pakendis kui 0,33 l limonaadipudel, et peolauas ka kaunis oleks.
Rohkem hakkab jookidesse jõudma maitset tuunivaid lisandeid Eesti metsast ja põllult, rõhutatakse looduslähedust, et kõik on otse Eesti loodusest“.

Proovi järgi, kas sinu maitsemeel haakub trendidega! 
Valik pohlaveine otse Eesti loodusest:

Erik Menved 2021
Veinivilla Erik Menved, 2021
Fuuria-pohla-vahuvein-veinitrendid-2023
Mamm&Frukt Fuuria pohla vahukas
Pohlt Nature-eesti-veinitee
Aru Mõis Pohl Nature vahuvein
allikukivi-pohlavein
Allikukivi veinimõis Pohlavein

Maris Kivistik Uue-Saaluse veinitalust:
“Eesti veininduses jätkavad “staaridena” puuviljavahuveinid, mida kliendid küsivad. Tore on see, et vastuvõttudel ja pidulike sündmuste korral soovitakse tervistusjoogina kohalikke vahuveine. Kui 5 aastat tagasi alustas rabarber oma võidukäiku, siis tänaseks on esikoha napsanud ebaküdoonia, millest lisaks vahuveinidele ja veinidele toodetakse häid alkoholivabu jooke ning ka muid kõrvalsaadusi- siirupeid, jahusid, krõpse jms. Punastest marjaveinidest on üks populaarsemaid tooraineid aroonia, mis on parimaid veinimarju Eestis nii oma madala happesuse kui kõrge suhkrusisalduse poolest. Samuti võib tuua esile tema kõrget tanniinsust ja antioksüdantide, sh resveratrooli sisaldust. Arooniavein koos teiste tumedate marjadega- must sõstar, maasikas, vaarikas- annab küllaltki täidlase ja marjase punaveini, mis annab põnevaid maitsebukette, kuid vajab küpseks saamiseks korralikku laagerdusaega.

Eesti-veinitee-2023-veinitrendid-maris-kivistik-uue-saaluse-veinitalu

Teiseks märksõnaks on Eesti viinamarjaveinid, mis on erilised, ainulaadsed ja väikeste partiidena, ehk väga eksklusiivsed. Sortidest võiks esile tuua Solarist, mis annab värskeid, puuviljaseid ja isegi veidi sauvignon-blancilikke veine ning Regenti, mida osav veinimeiter suudab kerge tammelaagerdisega viimistleda nauditavaks kergeks punaveiniks.
Kangendatud veinid, sh vermut on Eesti salles arenev suund. Lätis on mitmeid tootjaid, kes juba katsetavad näiteks arooniast ja mustikast kangendatud portveinilaadsete jookidega. Lätis tingib suurema valiku ilmselt ka liberaalsem seadusandlus. KIiendid ootavad alati midagi uut ja põnevat, see sunnib tootjaid olema innovatiivsed, samuti tingib arenemise päris tihe konkurents”.

Mida toob a 2023? 
“2023 toob kindlasti uusi alkoholivabu, aga ka madalama alkoholisisaldusega jooke, kuna see trend on kogu maailmas jõudsalt kasvamas. Kindlasti jõuab Eesti veinindusse ka naturaalsete ja võimalikult väikese lisaainete (sulfiti) sisaldusega veinide trend. Sealhulgas pet-nat veinid, ehk veinid, mis on oma mulli saanud pudelis kääritamisel, kuid pärm ei ole pudelist eemaldatud. Kogu maailmas on roosade veinide buum, see on jõudnud ka Eestisse- roosad puuviljavahuveinid ja marjaveinid on trendikad.
Kui esialgu hoidusid Eesti veinitootjad magusate puuviljaveinide tootmisest, kuna see tuletas meelde nõukaaegseid nn peete, siis täna küsitakse palju ka kohalikke magusamaid marjaveine. Kindlasti suureneb valik nende osas, kuna nõudlus suureneb. Loodan, et uueks trendiks saab ka restoranide veinivalikus Eesti veinide osakaalu suurenemine ja nendega toitude sobitamine, millele Eesti Veinitee saab ka ise kaasa aidata, korraldades erinevaid sündmusi ja õhtusööke”.

Valik viinamarjaveine:
valge, roosa, punane või mulliga. Millist eelistad?

murimäe-solaris-removebg-preview (1)
Murimäe veinikelder Solaris
_Rose_Järiste_Veinitalu_large-removebg-preview
Järiste Veinitalu Rosé
sulbi_punane_2020-1
Veinimäe Sulbi Punane
muhu-veinitalu-segusats-removebg-preview
Muhu Veinitalu Segusats vahuvein
Eesti-veinitee-2023-veinitrendid-raili-hein-allikukivi-veinimõis

Raili Hein Allikukivi Veinimõisast:
“Marjavein teeb jätkuvalt tõusu toiduveinina, mitmed restoranid võtavad nüüd juba teadlikult toiduga sobitades marjaveinid menüüsse”.

Mida toob a 2023? 
“Loodan, et trend marjaveini kui toiduvein osas jätkub. Viinamarjaveini maailmas otsitakse aina uusi ja põnevaid veine. Veinfriikide seas on uute põnevate veinide otsing. Tuuakse välja uusi unustusse jäävaid piirkondi, miks mitte ka Hiina kvaliteetveinide tulek Euroopa turule”.

Teksti koostas ja küljendas: Helen Huberg, Mamm&Frukt – Pärnu veinimaja