Veiniteele sööma? Aga muidugi!

Sel aastal kutsub Maaeluministeeriumi tiiva all toimuv Maitsete aasta küll huvilisi Põhja-Eestit avastama, kuid häid maitseid jagub tervele Eesti Veiniteele. Uurime, mida head ja paremat meie veinimajad söömiseks pakuvad.

veinitee-habaja-Pizza ja Fish & chips hoovikohvikus

Pealinnast Tartu poole sõitma hakates jääb juba poole tunni pärast teele Habaja alevik. Habaja Viinavabriku töötab nädalavahetustel hoovikohvik, kus küpsetatakse isevalmistatud puuküttega saviahjus imemaitsvat pizzat. „Lisaks pizzale pakume ka frititud Peipsi ahvenat veinitaignas koos friikartulite ja tartarkastmega ning käsitööjäätist,“ lisab Viinavabriku perenaine Julia-Maria Linna. „Veinidegustatsioonidel pakume aga iga veini juurde hoolikalt sobitatud suupisteid.“

Julia-Maria Linna sõnul ei sea Viinavabriku rahvas aga oma menüüle piire. “Näiteks on meil selline põnev pakkumine nagu „Lõkketoidud Habaja Viinavabriku õuel“, mis tähendab 5-käigulist pidulikumat õhtusööki, mis valmib ja serveeritakse otse külaliste silme all,“ kirjeldab Julia-Maria Linna. „Menüü varieerub vastavalt hooajale, aga kindlasti tuleb midagi otse lõkkelt, grillilt, saviahjust ja wokpannilt. Sügistalvel pakkusime näiteks lõkkel küpsetatud lambakintsu, grillitud forelli, vürtsikat kõrvitsasuppi, grilljuustu vaarikamoosiga ja põletatud apelsinikreemi. Kevadsuvisel perioodil on menüüs nõgesesupp, liha ja kala kõrvale pakume parasjagu valminud hooajalisi köögivilju oma aiast või naabertaludest.“

 

Pealinnast hoopis Narva poole sõitma hakates jääb aga õige pea teele Valgejõe Veinivilla, kus saab ettetellimisel nii suupisteid, suppi kui praadi ja magustoitu, kõik ikka hoolega õigete veinidega paaris. „Selle suve hitt on peenrasalat, kus taldrikul otse “mulla” seest kasvavad välja noored porgandid, redised, kartulid ja karulaugud,“ räägib Veinivilla perenaine Tiina Kuuler. „Jõe kaldal asuvast talust on võimalik tellida ka silma ja maitsemeeli paitavat kalatoitude suupistetaldrikut.“ Tühja kõhuga ei jää Tiina Kuuleri sõnul needki, kes liha ei söö – rikkalike seenemetsade keskel asuvas Veinivillas on au sees seenesupp, seenekotlet ja suvikõrvitsa lasanje!

veinitee-veinivilla-2
veinitee-hindrekutalu-rabaresto

 

Nii Tallinnast kui Tartust 90 kilomeetri kaugusel asuv Hindreku talu toitlustab kõiki oma üritusi ja tänu talus asuvale Eesti veini kambrile on kodumaine vein au sees igal võimalusel. Praegu, kevadisel Rabaresto hooajal, pakub Hindreku talu rahvas oma külalistele kolmekäigulist lõunat koos sobitatud veinidega. „Hoovis einestavatele külalistele valmivad hõrgutised grillil, selle kevade hitt on tuurašašlõkk ja pardikoib, varasemad lemmikud on lepalaual küpsetatud forell ja pikalt küpsetatud seakael,“ räägib Hindreku talu perenaine Tuuli Klementa. „Kui piirangud lubavad, siis loodame võõrustada ka suuremaid üritusi.
Meie peolaua menüüst leiab klassikalise pika laua menüü ja peenemale maitsele ka piduliku buffee menüü.“

 

„Hindreku talu pererahvas teab, et armastus käib kõhu kaudu, meie püsikliendid kiidavad meie kööki taevani!“ rõhutab Tuuli Klementa, võttes sellega konkreetselt kokku teistegi veiniteeliste tegevuspõhimõtted.

 

Otepää külje all paiknev Murimäe Veinikelder pakub sel suvel põnevaid temaatilisi veiniõhtusööke, mai lõpus toimub näiteks Kreeka, edasi juba Mehhiko, Provance’i Gruusia veiniõhtusöök ning veel mitmeid teisigi.


Täpsem kava:
28.05 – Kreeka veiniõhtusöök
11.06 – Kohvik Fellini ja Murimäe Veinikeldri mereanni õhtusöök
26.06 – Mehhiko teemaline õhtusöök
23.07 – Provance veiniõhtusöök
24.07 – Veiniõhtu ja kontsert
20.08 – Restoran Polpo ja Murimäe Veinikeldri õhtusöök
10.09 – Gruusia veiniõhtusöök

 

Teksti koostas: Villy Paimets, Habaja Viinavabrik
Küljendus: Helen Huberg, Mamm&Frukt – Pärnu veinimaja
Fotod: Eesti Veinitee